5Ft-os sztory
2008-ban az egy- és kétforintosokat a jegybank többek között azért vonta ki a forgalomból, mert az előállításuk négyszer, ötször többe került a névértéküknél. Lehet, hogy lassan az ötforintosunk is erre a sorsra jut? Kiszámoltam, hogy az 5 forintos fémértéke 29,34 százalékkal magasabb, mint a névértéke. Ha nem lenne büntetendő a pénz megsemmisítése, egy kilónyi ötforintos eladásán 350 forint lenne a tiszta hasznunk. Akit érdekel a levezetés, olvasson tovább.
A 4,2 grammos ötforintosban 75 százalék réz (3,15 g), 21 százalék nikkel (0,882 g) és 4 százalék cink (0,168 g) van. Ezeknek a fémeknek a mai világpiaci árával számolva kiszámolható, hogy egy ötforintos nem egész 0,03 dollárt ér, azaz a dollár-forint mai árfolyamával számolva egészen pontosan 6,47 forintot.
Mi történne, ha beszereznénk egy kiló ötforintost (238 darab), és bevinnénk egy színesfém-felvásárlóhoz? Nos, ideális esetben nem kapnánk érte semmit, mert a törvény tiltja a pénz megsemmisítését (beolvasztását), ám ha mégis megvenné tőlünk a fémpénzeket, 1540 forintot adna értük: 238 darab ötforintos szorozva 6,47 forinttal. (Most vonatkoztassunk el a kereskedői árréstől, ami által nyilván nem a valós piaci értéket fizetné ki.) És mivel névértéken a 238 ötforintost 1190 forintért szereztük be, a hasznunk 350 forint kilónként.
Azért ne siessetek a bankba talicskával. A dollár-forint árfolyamának és a fémek árfolyamának ingadozásával, az ötforintos fémértéke, még lecsúszhat a névérték közelébe. Ha akarjátok, időnként beszámolok az aktuális értékről. Addig számoljátok ki a többi fémpénzünk beolvasztási értékét. Annyit elárulok, hogy a 100-as és a 200-as kiszámolása igazi kihívás.